MidNite Solar MNEPV10-150-1PNP Circuit Breaker 10A 150VDC
SKU:
MNEPV10-150-1PNP
Weight:
0.27 LBS
Current Stock:
62
MidNite Solar
MidNite Solar MNEPV10-150-1PNP Circuit Breaker 10A 150VDC 1P
Specifications
  • Non-Polarized
  • Environmental Rating - Type 1 (Indoor)
  • DC Voltage Rating - 150VDC
  • Wire Size Range - 14 to 6 AWG
  • Width - 0.5 inches (13mm)
  • Number of poles - 1
  • Listed for US & Canada
  • 10,000 AIC
  • Branch circuit rated 489A