MidNite Solar MNEPV100-80-1PNP Circuit Breaker 100A 80VDC
SKU:
MNEPV100-80-1PNP
Weight:
0.54 LBS
Warranty:
5 Year Manufacturer
Shipping:
Stellar Speed! ADD TO CART TO ESTIMATE SHIPPING
Current Stock:
1
Adding to cart… The item has been added
Description
MidNite Solar
Specifications
  • 100 Amps / 80 Volts DC
  • Non-Polarized
  • Width 1 inch (25.4mm) - 1/4 inch studs
  • Environmental Rating - Type 1 (Indoor)
  • Warranty - 5 yrs.
  • Listed for US to UL 489A
  • Dual mount Din and Mini
  • -40C to +85C
  • 14 to 1/0 AWG
  • Breaker Torque Value: 35 In-Lbs (4NM)
DC circuit breaker Hydraulic-magnetic technology 100% rating capability, independent of ambient temperature. One, two, two-pole bridged and four-pole (2pole + 2pole bridged) VDE and CCC approved, CE certified UL 489A listed IEC 60947-2 and AS/NZS 60947-2 approved. Ratings 70A to 250A Precision tripping characteristics. Can be switched immediately after tripping. Dual mount product in black shells.