MidNite Solar MNEPV30-300-1PP Circuit Breaker 30A 300VDC
SKU:
MNEPV30-300-1PP
Weight:
0.35 LBS
Current Stock:
12
MidNite Solar
MidNite Solar MNEPV30-300-1PP Circuit Breaker 30A 300VDC 1-Pole
  • Polarized
FAQs
  • If I need to isolate a DC load from a DC source the way I could do with the older model MNEPV 2-Pole 300V circuit breakers, can I still do that with the new MNEPV 1-Pole 300V breakers?
    No, you would need to use the new MNEPV 2-Pole 600V circuit breakers.