Savant GPM-C2R20120-21 CH Dual 20A Power Module Pigtail
MSRP: ₦202,214.81
₦109,533.02
(You save ₦92,681.79 )
SKU:
GPM-C2R20120-21
Weight:
1.00 LBS
Shipping:
Stellar Speed! FREE SHIPPING
Promotion:
Clearance! Final Sale - No Returns.
Current Stock:
9
Adding to cart… The item has been added
Description
Savant Logo       Stellavolta Sale
Savant's Dual 20A Power Module (120V AC with Current Transformer - CH™ compatible with pigtail neutral) controls and monitors up to two 20 amp circuits; ideal for outlets, kitchen appliances, lighting, and more.
  • Works with 3/4 inch Eaton CH™ plug-on neutral load centers.
  • Supported for use with Savant Power Systems or as part of a larger Savant Pro system.
  • Deployment and configuration via Savant Power and Light 2.0 App or through RacePoint Blueprint
  • Control Capability for loads up to 2400 VA (volt-ampere) per channel
  • Built-in energy monitoring: +/- .5% revenue grade accuracy / 1 sec sample time
  • Dynamic remote management of loads
  • Communicates via Bluetooth Low Energy (BLE) technology
  • Color LCD display for easy identification and load status
  • Two switches positioned on front of module allow power to outputs A and B to be toggled manually
SPECIFICATIONS
Environmental
  • Temperature: 32° to 104° F (0° to 40° C)
  • Humidity: 5% to 85% Relative Humidity (non-condensing)
  • Location: Indoor Use Only
Dimensions and Weights
  • Length: 4.96 in. (12.60 cm); Shipping 7.48 in. (19.0 cm)
  • Width: 1.46 in. (3.70 cm); Shipping 1.69 in. (4.29 cm)
  • Height: 3.39 in. (8.61 cm); Shipping 4.17 in. (10.60 cm)
  • Weight: .54 lbs (.24 kg); Shipping 1.0 lbs. (.45 kg)
Power
  • Input Power (powers the module): 120V AC (+/- 10%) @ 60 Hz, 0.1A max
  • Input Power (from feeder breaker): 240V AC @ max power load
  • Load Power: 2400VA max per channel (20A resistive load / 1 HP max per channel)
  • Features of Automatic Action: Type 1.B action
Standards
  • Wireless: Bluetooth 5 Low Energy (BLE) 2.4 GHz radio frequency
Regulatory
  • Safety and Emissions: FCC Part 15, UL, ICES 003
  • Contains FCC ID: PUU-QP2R20120
  • Contains IC: 10798A-QP2R20120
  • RoHS: Compliant
Supported Load Types
  • Standard Configuration: Relay On/Off type loads (home automation)
Electrical Characteristics
  • Tighten Torque: 3.0 Nm
  • Wire Type: Copper (Cu) only
  • Pollution Degree: 2
  • Purpose of Control: Operating Control, Smart Relay Control Module or equivalent
  • Software: Class A
  • Impulse Voltage: 2500V